Vládnutí globálním společným statkům v éře antropocénu
( Governance of Global Common Goods in the Era of Anthropocene )
Datum vydání
2022Publikováno v
Politická ekonomieRočník / Číslo vydání
70 (4)ISBN / ISSN
ISSN: 0032-3233Metadata
Zobrazit celý záznamTato publikace má vydavatelskou verzi s DOI 10.18267/j.polek.1356
Abstrakt
Celkový dopad lidských aktivit na systém Země a její klíčové prvky, jako je biodiverzita nebo klima, je tak velký, že současná doba je nazývána antropocénem, kde je globalizace drtivá a globální vliv lidského jednání se rovná přírodním procesům. To přináší mnoho problémů globální povahy, které je obtížné vyřešit, protože adekvátní správa globálních společných statků není uspokojivě rozvinuta. Prezentovány jsou různé historické i současné pokusy o poskytnutí určité formy vládnutí na globální úrovni, včetně konceptu společného dědictví lidstva nebo komunitních přístupů. Významným příspěvkem je koncept globálních veřejných statků, který prosazovala řada mezivládních a mezinárodních organizací včetně OSN a EU. Zmíněn je i vztah ke globálním cílům udržitelného rozvoje a oficiální rozvojové pomoci.
The overall impact of human activities on the Earth's system and its key elements such as biodiversity or climate is so great that the contemporary era is called the Anthropocene, where globalization is overwhelming and the global influence of human action equals natural processes. This brings about many problems of global nature that are difficult to solve as adequate governance of global common goods is not satisfactorily developed. The various historical and contemporary attempts to provide some form of governance at the global level are presented, including the concept of common heritage of mankind or community approaches. An important contribution represents the concept of global public goods that was espoused by many intergovernmental and international organizations, including the UN and the EU. The relationship with the global sustainable development goals and official development assistance is also mentioned.
Klíčová slova
Řízení, globalizace, antropocén, globální společné zboží, veřejné zboží, udržitelný rozvoj
Governance, globalization, Anthropocene, global common goods, public goods, sustainable development
Trvalý odkaz
https://hdl.handle.net/20.500.14178/1756Licence
Licence pro užití plného textu výsledku: Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Nezpracovávejte 4.0 International