Metodika pro detekci Paenibacillus larvae a Melissococcus plutonius pomocí PCR v reálném čase
( Methods for the detection of Paenibacillus larvae and Melissococcus plutonius using real-time PCR )
Autor
Vlková, Kateřina
Dalibor, Titěra
Martin, Kamler
Datum vydání
2023Metadata
Zobrazit celý záznamAbstrakt
Metodika je určena laboratořím, které se zabývají diagnostikou nákaz včel. Detekce původců moru včelího plodu (Paenibacillus larvae) a hniloby včelího plodu (Melissococcus plutonius) je nezbytná pro prevenci šíření těchto nebezpečných onemocnění včely medonosné (Apis mellifera). Jedná se především o vyšetření včelstev v ochranných pásmech onemocnění, do nichž mohlo dojít k zavlečení původců z ohniska nákazy zalétáváním včel nebo loupeží. Druhou možností využití je konfirmace nákazy na základě detekovaných klinických příznaků ve včelstvu. Hlavním cílovým uživatelem v České republice jsou laboratoře vyšetřující nákazy zvířat pro Státní veterinární správu (SVS) (akreditované laboratoře) v případě podezření na onemocnění a vyšetřování v ochranných pásmech. Dalšími cílovými uživateli jsou laboratoře vyšetřující včelstva z důvodů preventivní surveillance na základě požadavku včelařů. Metoda PCR umožňuje rychlou a spolehlivou detekci P. larvae a M. plutonius z různých vzorků odebraných ze včelstva. Oproti klasickým mikrobiologickým technikám umožňuje poskytnout výsledek během několika hodin od přijetí vzorku do laboratoře. Tím lze zajistit, především v období intenzivní letové aktivity včel, včasnou intervenci u včelstev s podezřením na výskyt zmíněných nákaz a zamezit rozšíření onemocnění na blízká stanoviště včelstev.
The methodology is intended for diagnostic laboratories focused on bee infections. Detection of the causative agents of American foulbrood (Paenibacillus larvae) and European foulbrood (Melissococcus plutonius) is essential to prevent the spread of those highly contagious infections of a honey bee (Apis mellifera) diseases. In case of the suspicion, an examination of bee colonies in protective zones of the disease is indicated. The second possibility of use is the confirmation of the infection based on the detected clinical symptoms in the bee colony. The main target user in the Czech Republic are laboratories investigating animal diseases for the State Veterinary Administration (SVS) (accredited laboratories) in case of suspected disease and investigations in protective zones. Other target users are laboratories investigating bee colonies for reasons of preventive surveillance based on the request of beekeepers. The PCR method enables fast and reliable detection of P. larvae and M. plutonius from different samples taken from the bee colony. Compared to classic microbiological techniques, it allows to provide a result within a few hours of receiving the sample in the laboratory. In this way, it is possible to ensure, above all during the period of intense flight activity of bees, early intervention in bee colonies suspected of the occurrence of the mentioned diseases and to prevent the spread of the disease to nearby habitats of bee colonies.
Klíčová slova
Metodika, Paenibacillus, larvae, Melissocossus, plutonius, PCR, včelstvo, včela medonosná, Apis mellifera
Method, Paenibacillus, larvae, Melissocossus, plutonius, PCR, apiary, honey bee, Apis mellifera
Trvalý odkaz
https://hdl.handle.net/20.500.14178/2014Licence
Licence pro užití plného textu výsledku: Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Nezpracovávejte 4.0 International