Udržitelná spotřeba a životní styl jako vzdělávací téma : Jaké vzdělávací cíle si stanovit, když chceme předjímat společenské změny?
( Sustainable consumption and lifestyle as an educational theme : What educational goals do we set when we want to anticipate social change? )

Autor
Kroufek, Roman
Jančaříková, Kateřina
Neprašová, Simona
Datum vydání
2020Publikováno v
EnvigogikaRočník / Číslo vydání
15 (1)ISBN / ISSN
ISSN: 1802-3061Metadata
Zobrazit celý záznamTato publikace má vydavatelskou verzi s DOI 10.14712/18023061.608
Abstrakt
Pro podporu odpovědného spotřebního chování (naplňující jeden z Cílů udržitelného rozvoje, SDG 12) stanovilo UNESCO vzdělávací cíle - soubor kompetencí pro různé úrovně vzdělávání. Článek si klade za cíl ukázat jejich podstatu - tedy jaké domény učení je třeba zapojit při jejich rozvíjení (kognitivní, emocionální, sociální a/nebo behaviorální), a jak souvisí se schopností utvářet udržitelnou budoucnost. Na základě analýzy lze dovodit, že vzdělávací cíle pro SDG 12 jsou stanoveny tak, aby působily na všechny složky osobnosti a byly tak součástí holisticky zaměřeného vzdělávání; současně je zde silně přítomna transformativní dimenze učení - což je i znakem vzdělávání pro udržitelnost obecně. Autoři dále popisují, jak mohou být vzdělávací cíle pro výchovu odpovědného spotřebitele konkrétně naplněny prostřednictvím programu navrženého pro různé vzdělávací stupně a typy škol. Vzdělávání tohoto typu může přinést nejen potřebné znalosti, ale též působit na proměnu zažitých vzorců myšlení a chování, což je pro změnu spotřebitelských zvyklostí a životního stylu obecně důležité. Celkovým cílem zde představeného programu je dovést děti/žáky/studenty k poznání, že jsou aktivní součástí ekonomiky, a mohou prostřednictvím svého každodenního rozhodování formovat podobu ekonomického systému. K tomuto cíli byly vytvořeny a zde představeny vzdělávací a metodické materiály různého typu.
To promote responsible consumer behaviour (fulfilling one of the Sustainable Development Goals, SDG 12), UNESCO has outlined a set of competencies as educational goals relevant for different levels of education. The article aims to analyse these competences - which domains of learning they address (cognitive, emotional, social and/or behavioural), and how they relate to the transformative dimension of learning - development of the ability to shape a sustainable future. This analysis shows that the educational goals for SDG 12 should affect all domains of learning in a balanced way, thus being a part of holistic education; and they contribute to the ability to convey social transformation (which is typical for education for sustainability in general). The authors describe how the educational goals for educating a responsible consumer can be met within a concrete program designed for different levels of education and types of schools. Education of this type can bring not only the necessary knowledge, but also to change the established patterns of thinking and behaviour, which is important for changing consumer habits and lifestyle in society. The overall goal of the program presented here is to empower children / pupils / students to become an active element of the economy that can shape the economic system through their daily decisions. For this purpose, educational and methodological materials of various types were created.
Klíčová slova
Vzdělávání pro udržitelnost, Cíle udržitelného rozvoje, odpovědná spotřeba, transformativní učení
Education for sustainable development, Sustainable Development Goals, responsible consumption, transformative learning
Trvalý odkaz
https://hdl.handle.net/20.500.14178/3052Licence
Licence pro užití plného textu výsledku: Creative Commons Uveďte původ 4.0 International