Licence Creative Commons - základní informace

Creative Commons licence obecně

Soubory uložené v repozitáři s některou z licencí Creative Commons jsou v repozitáři otevřeně přístupné (případně otevřeně přístupné po uplynutí určitého času od jejich uložení do repozitáře, tzv. období embarga). Záleží na konkrétní licenci, v jakém rozsahu mohou uživatelé repozitáře příslušný soubor užívat. Práva a povinnosti plynoucí z licencí Creative Commons jsou definovány čtyřmi licenčními prvky (BY, SA, ND, NC). Tyto prvky a jejich kombinace pak tvoří šest variant licencí popsaných níže.

Licence obsahující tři licenční prvky (CC BY-NC-SA a CC BY-NC-ND) jsou poměrně restriktivní, neboť kombinace více licenčních prvků představují více omezujících podmínek pro uživatele. Z tohoto důvodu doporučujeme využívat spíše liberálnější licence, zejména pak licence CC BY a CC BY-SA. Pouze tyto dvě licence jsou považovány za otevřené licence ve smyslu Berlínské deklarace o otevřeném přístupu, neboť umožňují široké užití licencovaných děl (včetně vytváření odvozených děl a komerčního využití licencovaného obsahu).

Varianty licencí Creative Commons

CC BY: Uveďte původ

Tato licence je tou nejliberálnější z licencí Creative Commons. Zvolíte-li ji, dáváte tím oprávnění uživatelům k tomu, aby plný text užívali všemi možnými způsoby (např. překládali, užívali jako součást svých děl, sdíleli, …), avšak za dodržení podmínky, že při každém takovém užití uvedou následující informace: název díla, jméno autora, zdroj a licenci, pod kterou byl plný text zpřístupněn. Uvedením těchto informací je splněna podmínka licenčního prvku BY, který je přítomen u všech variant licencí Creative Commons. Znamená to, že je tyto informace o plném textu musí uživatel uvádět vždy, když užívá dílo podléhající jedné z licencí Creative Commons. Nemělo by se tak stát, že autorství nebude uvedeno či si ho přisvojí některý z uživatelů.

CC BY-SA: Uveďte původ-Zachovejte licenci

Jak bylo zmíněno výše, i tato licence obsahuje prvek BY; při každém užití plného textu zpřístupněného pod touto licencí tedy uživatel musí uvést název díla, jméno autora, zdroj a licenci. Nadto je zde přítomen licenční prvek SA, který představuje podmínku zachování licence. Znamená to, že pokud uživatel vytvoří tzv. odvozené dílo (zcela nové dílo, jehož autorem je uživatel, avšak které je založené na původním díle), musí ho v případě sdílení opatřit shodnou licencí, tj. licencí CC BY-SA (ve verzi stejné nebo novější).

CC BY-ND: Uveďte původ-Nezpracovávejte

I u této licence je nutné naplnit licenční prvek BY; uživatelé tedy dílo budou moci užít, uvedou-li název díla, jméno autora, zdroj a licenci. Licenci obsahující licenční prvek ND autor většinou volí, pokud si nepřeje, aby bylo jeho dílo měněno či aby do něj bylo jakkoliv zasahováno. Je-li tedy dílo opatřeno licencí s licenčním prvkem ND, není možné takové dílo zpracovávat, tedy tvořit díla nová, od původního díla odvozená. Díla opatřená touto licencí tak není možné např. překládat.

CC BY-NC: Uveďte původ-Neužívejte komerčně

Prvek NC říká, že autor zakazuje komerční využití svého díla. Uživatel tedy dílo může užívat všemi způsoby, pokud z takového užití nebude mít komerční prospěch. Nadto musí samozřejmě splnit podmínku licenčního prvku BY, tedy uvést název díla, jméno autora, zdroj a licenci.

CC BY-NC-SA: Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Zachovejte licenci

Tato licence umožňuje uživatelům užívat dílo všemi způsoby, a to za podmínky, že takové užití nebude komerční. Vytvoří-li uživatel nové (odvozené) dílo, které bude chtít opatřit licencí, musí zvolit shodnou licenci, tj. CC BY-NC-SA (ve verzi stejné či novější). Samozřejmě i zde musí uživatel při každém užití díla uvést náležité informace o díle: název díla, jména autora, zdroj a licenci.

CC BY-NC-ND: Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte

Tuto licenci volí autoři, kteří si nepřejí, aby bylo jejich dílo jakkoliv zpracováváno či měněno (tedy např. překládáno), ani aby bylo jejich dílo možné komerčně využít. Opět je zde povinnost uživatele při užití díla uvést název díla, jména autora, zdroj a licenci.

Verze Creative Commons licence a její národní adaptace

Verze licencí jsou značeny číslem; jde o různá znění licencí číslovaných vzestupně dle roku vzniku. Nejstarší verze licencí je verze 1.0 z roku 2002, nejnovější je verze 4.0 z roku 2013.

U licencí ve verzi 3.0 a starší existuje jednak tzv. obecná či generická licence (u verzí 1.0, 2.0 a 2.5 označená jako Generic, u verze 3.0 jako Unported), jednak několik národních (adaptovaných) znění, tedy znění s obsahovými odchylkami plynoucími z odlišností mezi právními řády jednotlivých států. Adaptovaná znění licencí jsou značená zkratkou daného státu (např. zkratka AT v licenci CC BY 2.0 AT značí licenci ve verzi 2.0 adaptovanou na rakouský právní řád). U nejnovější verze 4.0 již adaptovaná znění neexistují, neboť je jako jediná z verzí mezinárodní. Znamená to, že text všech variant licencí ve verzi 4.0 je souladný s právními řády všech států (značí se vždy jako 4.0 International). Z tohoto důvodu nelze než doporučit zvolení nejnovější mezinárodní verze 4.0.