Deskriptivní kvantitativní analýza podpůrných hovorů projektu #delamcomuzu a její implikace pro tři pojetí komunitní sociální práce
( Descriptive Quantitative Analysis of Support Calls to the #delamcomuzu Project and its Implications for Three Concepts of Community Social Work )
Publication date
2022Published in
Caritas et Veritas [online]Volume / Issue
12 (1)ISBN / ISSN
ISSN: 1805-0948Metadata
Show full item recordCollections
This publication has a published version with DOI 10.32725/cetv.2022.013
Abstract
Komunitní sociální práce je jedním z přístupů, který je v sociální práci přítomen od jejího počátku jako svébytného oboru. Pandemie covidu-19 a její dopady znovu ukazují na její důležitost. Studie si klade za cíl vyvodit z realizované deskriptivní analýzy dat získaných v průběhu kontaktů s klienty projektu #delamcomuzu možné implikace pro komunitně pojatou sociální práci. V rámci deskriptivní analýzy bylo využito proporční zastoupení, intervaly spolehlivosti a dále v odůvodněných případech také korelační koeficienty. Závěry analýzy samotných dat jsou v souladu se zjištěním zahraničních výzkumů. Řešené potíže mají tendenci variovat v čase, stejně jako mezi věkovými skupinami. Z hlediska genderu se jako podstatné ukazuje menší zastoupení mužů a genderovanost témat práce a vztahů v rodině. Data lze využít jak k přípravě na eventuální konfl iktní momenty zapříčiněné případnými dalšími intervencemi státu do života občanů, tak i pro současnou dobu ve prospěch různých metod komunitní sociální práce.
Community social work is an approach that has been present in social work since its inception as a distinct field. The Covid-19 pandemic and its effects have once again shown its importance. The study aims to draw possible implications for community-based social work from the realised descriptive analysis of the data, which were obtained during contacts with the clients of the #delamcomuzu project. As part of the descriptive analysis, proportional representation, confidence intervals and, in justified cases, also correlation coefficients were used. The conclusions of the analysis of the data itself are in line with the findings of foreign research. The difficulties addressed tend to vary over time as well as between age groups. From a gender point of view, the smaller representation of men and the gendered nature of the topics of work and relationships in the family appear to be significant. The data can be used both to prepare for eventual conflict moments caused by possible further interventions of the state in the lives of citizens and also for the present time in favour of various methods of community social work.
Keywords
covid-19, komunita, sociální práce, témata obtíží, věk, gender
Covid-19, community, social work, issues of difficulty, age, gender
Permanent link
https://hdl.handle.net/20.500.14178/1872License
Full text of this result is licensed under: Creative Commons Uveďte původ 1.0 Generic