Náhradní výživné jako nedostupná dávka? (Emoční) bariéry jejího čerpání z perspektivy mladých dospělých dětí
( Compensatory child alimony as an unavailable benefit? (Emotional) barriers to its access from the perspective of young adults )
Publication date
2024Published in
Fórum sociální politikyVolume / Issue
18 (1)ISBN / ISSN
ISSN: 1802-5854ISBN / ISSN
eISSN: 1803-7488Metadata
Show full item recordCollections
Abstract
Studie se věnuje problematice náhradního výživného, které je relativně novou dávkou české sociální politiky, ve vztahu k mladým dospělým - zletilým "nezaopatřeným" studujícím dětem, které mají nárok na výživné, ale nedostávají ho (pravidelně). Studie reaguje na mezeru v poznání, kdy dosud nebyla mladým dospělým jako aktérům věnována v souvislosti s touto dávkou pozornost. Cílem studie je porozumět tomu, jakým způsobem vnímají tito mladí dospělí dávku náhradního výživného a zda a jaké pro ně její potenciální čerpání představuje bariéry. Teoreticky se studie opírá o politickou sociologii emocí, koncept "zvláštních peněz" (Zelizer) a koncept neviditelných aktérů. Co do datasetu se pak - spíše neúspěšně - snažila čerpat z evidence soudů, která se ukázala jako nedostačující, empirickým těžištěm je tedy analýza sedmi polostrukturovaných rozhovorů s mladými dospělými. Studie konstatuje, že přestože zákon považuje zletilé nezaopatřené děti za plnohodnotné aktéry, jsou jejich zkušenosti s výživným a související prožívání (náhradního) výživného stejně jako vztahy s blízkými lidmi bariérou v tom, aby o dávku žádaly. Mladí dospělí sice jsou cílovou skupinou zákona o náhradním výživném de iure, ale reálně se s intencí zákona míjejí a podmínky dávky mohou splnit jen obtížně.
The paper focuses on whether or not compensatory child alimony, which comprises a relatively new Czech social policy benefit, fullfills its function from the perspective of young adults, i.e. adult "dependent" children in the education system who are entitled to alimony but do not receive it (regularly). Theoretically, the study draws on the political sociology of emotions, the concept of special money introduced by Zelizer and the concept of invisible stakeholders, while empirically it draws on unique data from the Czech court system on the development of the number of related enforcement orders between 2018 and 2022 and on the analysis of seven semi-structured interviews. The study concludes that although legislation considers adult dependent children as full actors, their experiences of alimony and the perception thereof present barriers in terms of young adults applying for thebenefit, as does their relationships with their loved ones. Although this benefit has helped many families, it is unlikely to be a major gamechanger for young adults.
Keywords
výživné, náhradní výživné, soudy, mladí dospělí, emoce, zvláštní peníze
alimony, compensatory alimony, courts, young adults, emotions, special money
Permanent link
https://hdl.handle.net/20.500.14178/2587License
Full text of this result is licensed under: Creative Commons Uveďte původ 4.0 International