(Ne)důvěra v očkování v ČR pohledem zdravotníků a váhavých rodičů
( (Dis)trust in vaccination in the Czech Republic from the perspective of health professionals and hesitant parents )
Publication date
2024Published in
Vox PediatriaeVolume / Issue
24 (2)ISBN / ISSN
ISSN: 1213-2241Metadata
Show full item recordCollections
Abstract
Váhavost k očkování je multidimenzionální fenomén, který je ovlivňován řadou individuálních i společenských faktorů (např. Dubé et al., 2013; MacDonald, 2015). Individuální faktory (např. Dubé et al., 2013; Rey et al., 2018; Salmon et al., 2015) ovlivňující váhavost k očkování zahrnují celé kontinuum postojů a chování. Jde například o vnímání rizika (účinnost a bezpečnost vakcín, případné vedlejší účinky vakcín, předchozí zkušenost) či o důvěru v očkování samotné, ve zdravotníky, ve zdravotní systém, obecněji v experty nebo dokonce v politiky. Rodiče s váhavým přístupem k očkováním mohou naprosto bez problémů přijímat některé typy vakcín, zatímco s jinými mohou mít problém, a proto je odmítat. Mohou také cítit potřebu rozvolnit vakcinační kalendář a tím některé vakcíny odkládat. Podoba a míra váhavosti se zároveň může u rodičů proměňovat v čase. Mezi individuální faktory dále patří také hodnoty, postoje a životní styl rodičů, jejich sklon k užívání alternativní a komplementární medicíny, náboženské vyznání nebo také sociodemografické charakteristiky rodičů (věk, pohlaví, počet dětí, vzdělání, socioekonomický status).Váhavý přístup k očkování může být také ovlivněn konkrétním společenským kontextem, přičemž jeho kořeny se napříč různými zeměmi mohou lišit. V tomto příspěvku jsou představeny právě tyto kontextuální faktory ovlivňující váhavost k očkování a dále pak výsledky kvalitativního výzkumu cíleného na zmapování pohledu váhavých rodičů a zdravotníků na tuto problematiku.Studie byla uskutečněná v rámci mezinárodního projektu VAX-TRUST, a to v sedmi evropských zemích (Finsko, Belgie, Polsko, ČR, Itálie, Portugalsko a Velká Británie). Tématem projektu je váhavost rodičů spojená s očkováním jejich dětí. V rámci projektu jsou kombinovány různé metodologické přístupy s cílem lépe porozumět váhavosti k očkování a zmapovat pohled různých aktérů v této oblasti. Tento výzkum realizovaný v letech 2021-2022 ve všech zemích VAX-TRUST spočíval v provedení rozhovorů jak se zdravotníky, tak s váhavými rodiči a zároveň v provedení etnografického pozorování v ordinacích, kde očkování probíhá. Studie umožnila identifikovat silné a slabé stránky jednotlivých zdravotních systémů ve vztahu k očkování; v tomto konkrétním příspěvku jsou představeny výsledky za českého zdravotní systém.
Vaccine hesitancy is a multidimensional phenomenon influenced by a range of individual and societal factors (e.g., Dubé et al., 2013; MacDonald, 2015). Individual factors (e.g., Dubé et al., 2013; Rey et al., 2018; Salmon et al., 2015) that influence vaccine hesitancy encompass a continuum of attitudes and behaviours. These include perceptions of risk (vaccine efficacy and safety, potential side effects of vaccines, previous experience) or trust in vaccination itself, in health professionals, in the health system, in experts in general, or even in politicians. Parents with vaccine hesitancy may be comfortable with some types of vaccines, but may have problems with others and therefore refuse them. They may also feel the need to relax the vaccination schedule and delay some vaccines. At the same time, the nature and extent of parents' hesitancy may vary over time. Individual factors include parents' values, attitudes and lifestyles, their use of alternative and complementary medicines, their religious beliefs and their socio-demographic characteristics (age, sex, number of children, education, socio-economic status).Vaccine hesitancy may also be influenced by the specific social context, and its roots may vary from country to country. This paper presents these contextual factors influencing vaccine hesitancy, as well as the results of qualitative research aimed at mapping the perspectives of hesitant parents and health professionals on this issue.The study was conducted as part of the international VAX-TRUST project in seven European countries (Finland, Belgium, Poland, Czech Republic, Italy, Portugal and the UK). The theme of the project is parental hesitancy to vaccinate their children. The project combines different methodological approaches to better understand vaccine hesitancy and to capture the perspectives of different stakeholders in the field. The research, which will be carried out between 2021 and 2022 in all VAX-TRUST countries, will consist of interviews with both health professionals and hesitant parents, as well as ethnographic observations in clinics where vaccinations are administered. The study allowed the strengths and weaknesses of each health system in relation to vaccination to be identified; this particular paper presents the results for the Czech health system.
Keywords
Nedůvěra, očkování, váhavost, ČR
Distrust, vaccination, Czech, Republic, hesitation
Permanent link
https://hdl.handle.net/20.500.14178/2625License
Tento výsledek je zpřístupněn v režimu gratis open access, tj. pouze pro čtení. V souladu s § 30 zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona, lze plný text z repozitáře také stáhnout, případně vytisknout, ale pouze pro osobní potřebu.