Motivace pojmenování a lidová etymologie v českých a finských toponymech obsahujících barevná označení černá a bílá
( NAMING MOTIVATION AND FOLK ETYMOLOGY OF CZECH AND FINNISH TOPONYMS CONTAINING THE COLOUR TERMS BLACK AND WHITE )
Publication date
2022Published in
Acta OnomasticaVolume / Issue
63 (2)ISBN / ISSN
ISSN: 1211-4413Metadata
Show full item recordCollections
Abstract
Výrazy pro ČERNOU a BÍLOU se objevují (téměř) ve všech jazycích. V některých případech se jedná o jediné výrazy pro barvy, které se v daném jazyce objevují, a tyto výrazy pak odkazují k mnohem širšímu barevnému spektru (odstíny šedé) a také k (ne)přítomností světla (tzv. makrobarvy). Čeština a finština obsahují více základních výrazů pro barvy než jen černou a bílou, nicméně v případě toponym jsou nejčastějšími barevnými výrazy právě ČERNÁ a BÍLÁ, které tím zároveň vykazují kvalitu makrobarev. Navzdory rozdílům v jazyce a krajině vykazují výrazy pro barvy a jejich užití a vnímání v toponymech obou oblastí jisté podobnosti, např. širší sémantiku makrobarev a také podobný způsob vysvětlování vzniku těchto jmen. Tato vysvětlení často odpovídají skutečné pojmenovávací motivaci spíše, než (nepravdivé) lidové etymologii vytvářené za účelem vysvětlení zpětně. To svědčí o univerzálnosti vnímání barev a také jejich chápání, které se v toponymech (propriální vrstva jazyka) dochovalo zřejmě lépe, než je tomu u apelativní slovní zásoby bez ohledu na jazyk,
The terms denoting BLACK and WHITE appear in (almost) all languages. In some cases, they are the only colour terms the language has and in this case they refer not only to black and white but to different shades of grey and to the presence or absence of light as well, thus having a much wider semantic scope. The inventory of basic colour terms in Czech and Finnish contains more expressions than these two, however in toponyms the most frequent colour terms are BLACK and WHITE which at the same time show the qualities of macrocolours. Despite the differences in the landscape and language, the colour terms in toponyms of both areas tend to show certain similarities, e.g. the wider semantics of a macrocolour, or similar ways when explaining these names. These explanations seem to be reflecting more the naming motivation than being a "naive" folk etymology made up later. This actually testifies about the universality of colour perception and conception which is more permanent and obvious in toponyms than in other appellatives, regardless of the language.
Keywords
základní výrazy pro barvy, teorie univerzality a postupného vývoje, makrobarvy, sémantika
basic colour terms, universality and evolution theory, macrocolours, semantics
Permanent link
https://hdl.handle.net/20.500.14178/1612License
Plný text výsledku je zpřístupněn v repozitáři pouze přihlášeným uživatelům Univerzity Karlovy, pouze pro čtení. Dále lze plné texty z repozitáře stahovat, případně tisknout, ale pouze pro osobní potřebu (viz § 30 zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona).